- Co to takiego
Tlenoterapia – jest to metoda leczenia, która polega na zwiększeniu stężenia tlenu w wdychanym powietrzu przez pacjenta. Dzięki czemu tlen przedostaje się do większej liczby pęcherzyków płucnych. A to z kolei umożliwia osiągnięcie i utrzymanie prawidłowego poziomu saturacji krwi. Stosuje się ją przy kuracji niewydolności oddechowej, która może wystąpić przez długotrwałe choroby układu oddechowego, ale także z przyczyn poza płucnych. Dlatego bardzo ważne jest kontrolowanie utrzymywania przez organizm odpowiedniej saturacji, która powinna się kształtować na poziomie powyżej 90%. Kontrolować go można poprzez stosowanie pulsoksymetru.
- Rodzaje tlenoterapii
Wyróżniamy dwa rodzaje tlenoterapii:
-Tlenoterapia bierna- Pacjent pozostaje świadomy i sam wdycha powietrze, które jest wzbogacone w tlen. Może być stosowana w warunkach domowych. Używamy tutaj m.in. koncentratory tlenu.
-Tlenoterapia czynna- Jest stosowana w ciężkich przypadkach, zwłaszcza gdy pacjent jest nieprzytomny lub ma problemy z samodzielnym oddychaniem. Wtłaczana jest mechanicznie odpowiednia mieszanina gazów. Używamy tutaj m.in. respiratorów.
- Jakie są wskazania do tlenoterapii
Jednym ze wskazań jest stan ostrej niewydolności oddechowej, która może być rezultatem zadławień, sepsy, niedrożności dróg oddechowych, wstrząsu lub choroby.
Objawy niewydolności oddechowej
– występowanie duszności
– utraty przytomności
– brak apetytu
– problemy z koncentracją
– problemy z zasypianiem
– gorsza tolerancja wysiłku fizycznego
– zwiększona potliwość i drżenie
– występowanie sinicy
Może być również stosowana w przypadku łagodzenia objawów przewlekłej niewydolności oddechowej, której powodem może być przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) powodowania głównie przez nałóg palenia papierosów, mukowiscydoza, choroby nowotworowe, astma, a nawet otyłość lub COVID-19.
- Dlaczego warto korzystać z tlenoterapii
Tlenoterapia niesie ze sobą wiele korzyści m.in. takich jak:
– Dotlenia narządy dzięki czemu poprawia się sprawność psychofizyczna
– Wpływa na lepsze samopoczucie
– Zmniejsza wystąpienie zaburzeń oddychania
– Poprawia jakość snu
– Łagodzi przebieg i spowalnia postęp przewlekłych chorób płuc
– Zmniejsza ilość hospitalizacji.
Pamiętaj, że zbyt niski poziom natlenienia krwi może być śmiertelnie niebezpieczny, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie.
0 komentarzy