Kim tak naparwdę jest człowiek szczęśwliy? Czy to ten, który ciągle uśmiecha się od ucha do ucha? W powszechmym rozumieniu pojęcie „szczęścia” miesza się z terminem „radość”. Trzeba je rodzielić i zrozumieć, czym są, każde z osobna.
Radość należy utożsamiać z momentami przeżywanymi na fali endorfin – jest to upojenie zadowoleniem, totalne wyluzowanie, komfort nieprzejmowania się niczym i chłonięcie danej chwili.
Szczęście stanowi stan umysłu, który nie zależy od przyżywanej radości czy smutku. Jest świadomym, głębokim poczuciem sensu własnego istnienia i zachwytem nad życiem.
Ten pożądany przez wszystkich stan niełatwo osiągnąć, jest to owoc długiej i – przede wszystkim – świadomej pracy nad samym sobą. Wykonaj ją w następującyh krokach:
KROK 1. – USŁYSZ SWÓJ GŁOS
Najpierw trzeba nam poznać prawdę o sobie samych, o własnym wnętrzu. Musi do nas dotrzeć, kim jesteśmy i czego rzeczywiście pragniemy. Bo poza darami takimi jak talenty i uzdolnienia mamy też w życiu własne pragnienia.
Dary należy wykorzystywać, a pragnienia realizować, podążając za ich głosem.
KROK 2.- ŁĄCZNOŚĆ ZE ŚWIATEM
Kolejnym krok w pracy nad szczęściem to otwarcie się na innych. Cokolwiek robimy, musimy doświadczać łączności z drugim człowiekiem. Ludzi i świat wokół nas należy pokochać, o ile samych siebie darzymy mądrą miłością. Bez niej nie będzie możliwa ta pierwsza.
KROK 3. – BEZPLAN
W dążeniu do stanu umysłu, jakim jest szczęście trzeba zrezygnować z planu. Lubimy przewidywać, zakłdac i realizować, ale w przypadku szczęścia okazuje się to daremne. Szczęścia nie sposób zaplanować i do niego dążyć. Odczuwanie tego stanu jest wynikiem życia z poczuciem sensu, w którym stawia się na osiąganie wartościowych celów zgodnych z misją i planuje się ich osiągnięcie. Pamiętajmy – planujemy osiąganie celów, a nie samego szczęścia. Zdobywanie celów zapewnia poczucie sensowności własnego istnienia, a dopiero potem rodzi się szczęście.
KROK 4. – MĄDROŚĆ OZNACZA HARMONIĘ
Stan umysłu, jakim jest szczęście to efekt mądrego życia. Mądrego, czyli w harmonii ze sobą. Takiego, w którym świadomie i odpowiedzialnie dokonujemy wyborów zgodnych z własnymi wartościami i celami, a także działamy w oparciu o takie zasady.
0 komentarzy