Globalne ocieplenie, smog, tony plastikowych opakowań to rzeczywistość, w której przyszło nam żyć, a którą należy bezwzględnie odmienić. Wszyscy mocno wierzymy dziś, że jeszcze nie jest zbyt późno na ratowanie planety Ziemia. Z tego powodu bycie „eko” przestaje już być modą czy ekstrawagancją a staje się koniecznością.
Jeśli dobro globu leży Ci na sercu, a wciąż nie podjąłeś żadnych działań, przeczytaj poniższy tekst i wprowadź kilka zmian w swoim małym świecie.
- Recykling i filozofia no waste
Wtórne wykorzystywanie surowców znane jest nie od dziś. To jedna z najprostszych i najbardziej intuicyjnych metod ochrony środowiska naturalnego. Recykling obejmuje odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów. Jego zasadą jest również minimalizacja nakładów na przetwarzanie śmieci.
Pierwszy i najistotniejszy etap recyklingu to selektywna zbiórka odpadów w miejscu ich wytworzenia. To dlatego w swoim gospodarstwie oddzielasz od siebie różne rodzaje śmieci i wrzucasz je do stosownych pojemników.
Kolejny słuszny krok to przyjęcie filozofii no waste. Jest to postawa zakładająca nieprodukowanie śmieci z tzw. frakcji suchej, czyli takich, których nie sposób przetworzyć. Myślenie w tych kategoriach najmocniej rewolucjonizuje dotychczasowy sposób robienia zakupów. Opakowania to produkt niechciany, dlatego nabywane produkty spożywcze pakujesz do własnych szklanych, metalowych lub papierowych pojemników i materiałowych siatek. Jeszcze kilka lat temu trudno było kupić niezapakowane produkty i no waste ograniczało się do rezygnacji z foliowych woreczków; dziś przybywa miejsc, w których produkty sypkie kupuje się luzem. Po erze fascynacji plastikiem do łask wróciły też dobrze znane z dawnych lat – szyte własnoręcznie – torby zakupowe. Proste rozwiązania nie są niemożliwe, choć wciąż wymagają dobrej woli, przemyślanej organizacji i więcej wysiłku. Jak zawsze – to Ty decydujesz.
- Kupowanie z głową
Planowanie zakupów i sięganie po dobra materialne rzeczywiście potrzebne to również element myślenia w kategoriach troski o środowisko naturalne. Nie kupuj żywności na wyrost, nie marnuj jej potem. Nie daj się powszechnemu konsumpcjonizmowi.
- Jeśli się da, rezygnuj z jazdy samochodem
Może jest taki dzień w tygodniu, gdy masz możliwość zamienić auto na komunikację miejską lub rower? To ukłon w stronę czystego powietrza. Przecież wszyscy musimy oddychać!
- Miej świadomość
Możemy wymienić jeszcze wiele proekologicznych zachowań w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego takich jak: oszczędzanie energii i wody, rezygnacja z chemicznych środków czystości na rzecz tych tradycyjnych – z użyciem soku z cytryny, sody czy octu, wybór kosmetyków naturalnych… Jednocześnie wiemy, że dostęp do wiedzy na ten temat jest powszechny, a najważniejsza jest świadomość i przekonanie, że troska o planetę ma sens. Pamiętaj, że początek jest w głowie!
0 komentarzy