„ Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie…”
Długo roztaczano przed Nami najczarniejszą z czarnych wizji – lato bez podróży, nawet tych małych! Szczęśliwie, od początku maja ruch turystyczny w Polce zaczął budzić się do życia. Nadal obowiązuje Nas reżim sanitarny i obostrzenia związane z liczebnością turystów w środkach komunikacji, obiektach noclegowych, punktach gastronomicznych, jednak możemy zmienić miejsce dotychczasowego pobytu, możemy zmienić otoczenie, wyjechać – odpocząć od przymusowego przebywania w mieszkaniu, nacieszyć oko przyrodą inną niż miejska. Ufff! W rzeczywistości ostatniego kwartału to wielki dar od losu!
Do wyboru, do koloru… Polska jest taka różnorodna!
Jeśli tylko mamy warunki, skorzystajmy z choćby krótkiego wyjazdu wakacyjnego. Morze u góry mapy, górzyste południe, kraina jezior… Polska dostarcza Nam mnogość sposobów na rekreację.
Wirus nie zniknął. „Zwykłe” wakacyjne przypadłości – także nie!
Choć dziś podstawowym ekwipunkiem przy opuszczaniu mieszkania stała się maseczka, rękawiczki jednorazowe i żel antybakteryjny, o których pamiętać będziemy w pierwszej kolejności przy pakowaniu się na letni wypoczynek, nie możemy zapomnieć o istotnej roli wakacyjnej apteczki. Czas urlopu to bezsprzecznie beztroska dla ducha, jednak – niestety – już niekoniecznie dla ciała.
Wakacyjna apteczka – co to właściwie jest?
Kosmetyczka, która pełnić będzie rolę zasobnika medykamentów i środków pierwszej pomocy podczas naszego wypoczynku to sprawa niebagatelna. Nie jest ona tożsama z apteczką samochodową , nie jest to również zapas domowych leków po prostu spakowany na wyjazd. Mimo że bardzo rzadko udajemy się do totalnej głuszy cywilizacyjnej, a w znacznej większości miejscowości turystycznych natrafimy na apteki pełniące dyżury nocne, wyruszanie w podróż bez podstawowego zaplecza środków medycznych jest wielką nieodpowiedzialnością i może stać się przyczyną zagrożenia zdrowia, a z pewnością – wielkiego stresu w sytuacji kryzysowej.
Więc co do środka?
W wielu publikacjach można przeczytać, że apteczka wyjazdowa powinna być każdorazowo dostosowana do charakteru danej wyprawy, a także spersonalizowana. To prawda. Najlepiej wiedzą o tym seniorzy stale przyjmujący lekarstwa, przewlekle chore osoby młodsze, matki małych dzieci, wszyscy wyczynowo uprawiający dany rodzaj turystyki czy amatorzy wojaży egzotycznych.
Zależy nam jednak na stworzeniu swoistego podręcznego niezbędnika medycznego. ABC rodzinnej apteczki wakacyjnej.
Jak więc i dlaczego przygotować swój podróżny kuferek apteczny?
To się zawsze przytrafia!
Mimo wielu możliwych przypadłości zdrowotnych, które mogą nas dotknąć i zepsuć zasłużony wypoczynek letni, istnieje pewien uniwersalny zestaw dolegliwości prawdziwych dla osób w każdym wieku i w każdym wakacyjnym miejscu.
Choroba lokomocyjna
Nieodłącznym elementem turystyki jest podróż, czyli przemieszczanie się z jednego miejsca w inne za pomocą różnorakich środków transportu. Wielogodzinne przebywanie w samochodzie, autokarze czy w pociągu u sporej grupy osób przyczynia się do choroby lokomocyjnej. Zwykło uważać się, że chorują tylko dzieci, jednak przypadłość ta dotyczy również osób dorosłych. Bywa tak, że nie ma się świadomości problemów lokomocyjnych do momentu, gdy nie zetkniemy się z nową dla nas formą podróżowania – na przykład podczas rejsu statkiem.
Lekiem obowiązkowym w naszej wakacyjnej apteczce powinny więc być ogólnodostępne preparaty łagodzące nudności, wymioty czy ból głowy charakterystyczne dla tego rodzaju choroby. Dostępne substancje czynne to dimenhydrant oraz leki zawierające wyciąg z imbiru. Wybrany specyfik należy przyjąć trzydzieści minut przed rozpoczęciem podróży, w razie konieczności powtórzyć dawkę. Jak zawsze należy zapoznać się z treścią ulotki, a także pamiętać, że tego typu leków nie podaje się dzieciom poniżej szóstego roku życia.
Zaburzenia układu trawiennego
Dolegliwości ze strony układu jelitowo-trawiennego nie omijają nas przez cały rok, a podczas wypoczynku letniego, przy bardzo wysokich temperaturach oraz przy podróżach do dalekich krajów i ryzyku spożycia nieświeżej wody, potrafią stać się zmorą wczasowiczów. Będąc w naszym kraju, również możemy paść ofiarą niestrawności czy biegunki wskutek odmiennej diety lub spożycia nieświeżego jedzenia. W takich sytuacjach ulgę przyniosą nam leki przeciwbiegunkowe, następnie należy zadbać o uzupełnienie elektrolitów. Po te środki sięgniemy do naszej uniwersalnej apteczki wakacyjnej. Muszą tam być! Przy leczeniu biegunki nieocenione okażą się także probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego, jednak wymagają one odpowiedniej temperatury przechowywania (od 2 do 25 stopni Celsjusza), o czym należy pamiętać i umieścić je w stosownym miejscu (lodówka). Pomyślmy o zgadze, wzdęciach i bólu brzucha. Na ich okoliczność także się zabezpieczmy.
Ból i gorączka
Stanowią sygnał każdej choroby i wymagają łagodzenia. Podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe to absolutna baza naszego zasobnika medykamentów. To litera A w naszym ABC. Dostępne są środki zawierające paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy. Decydujemy się na jeden z leków i pamiętamy, że nie należy ich łączyć! Przed podaniem czytamy uważnie ulotkę, w której znajdują się wszelkie niezbędne informacje. Przy nieprzemijających bólach ucha, zęba, czy przy uporczywym kaszlu, musimy skonsultować się z lekarzem. Kaszel łagodny jesteśmy w stanie wyleczyć syropami: prawoślazowym, sosnowym, z dziewanny, z tymianku lub z babki lancetowatej. Mogą przydać się również syropy wykrztuśne z substancjami takimi jak: bromheksyna, ambroksol, sulfaguajakol, acetylocysteina. W przypadku bólu gardła dobrze sprawdzą się leki przeciwbólowe (cetylpirydyna, flurbiprofen, wyciągi ziołowe), więc i to włóżmy do wakacyjnej apteczki.
Uczulenia i alergie
Z alergiami jest podobnie jak z opisywaną wcześniej chorobą lokomocyjną. To, że nie jesteśmy zdiagnozowanymi alergikami i nie przyjmujemy leków na stałe, nie oznacza, że nie jesteśmy od niej wolni. Często dopiero podczas podróży dochodzi do zetknięcia się z czynnikiem uczulającym po raz pierwszy, dlatego do wyjazdowej apteczki wkładamy środki łagodzące objawy uczuleń, tj. wapno i te zawierające cetyryzynę, loratadynę, desloratadynę. Przy wystąpieniu alergii bardzo ważne jest odizolowanie się od czynnika uczulającego.
Promieniowanie słoneczne
Lato nie byłoby naszą ulubioną porą roku bez słońca. Niestety, promieniowanie słoneczne potrafi mocno skrzywdzić naszą skórę. Żaden wyjazd wakacyjny nie może obyć się bez kremów z filtrem chroniących przed poparzeniami słonecznymi. Wybór odpowiedniego środka zależy od typu karnacji i planowanego czasu ekspozycji ciała na słońce. Jeśli już dojdzie do nieprzyjemnych i bolesnych skutków nadmiernego opalania, ulgę przyniosą preparaty z pantenolem – łagodzące poparzenia. Bezwzględnie spakujmy do wakacyjnej apteczki kremy przeciwsłoneczne i łagodzące maści, kremy.
Komary i kleszcze
Komary są mistrzami nocnego zakłócania spokoju wczasowiczom – wiadomo to nie od dziś. Rzadko zdarza się, by ktoś nie cierpiał z powodu ich ukąszeń, dlatego pamiętać należy o preparatach odstraszających tych krwiopijców. Dostępna jest cała gama aerozoli, którymi opryskujemy ciało i odzież wierzchnią. W przypadku kleszczy sprawa nabiera poważniejszego wymiaru, ponieważ pajęczaki te mogą przenosić niebezpieczną dla ludzi boreliozę, a także powodować kleszczowe zapalenie mózgu. Większość środków przeciw komarom odstrasza też kleszcze. Niech więc ochrona przed owadami stanie się dla nas priorytetem! Nie zapominajmy każdorazowo po powrocie z łąki czy lasu o dokładnym obejrzeniu ciała i wytrzepaniu ubrań. W razie zauważania kleszcza zgłośmy się do najbliższego punktu pomocy medycznej – owad musi zostać usunięty w sposób profesjonalny.
Rany i urazy związane z aktywnością fizyczną
Zranienia i urazy to obok bólu i gorączki najczęstsze nagłe zdarzenia podczas wakacji. Czas wolny sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, a ten zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia otarć, zadrapań, zwichnięć, drobnych ran. Niezbędne są preparaty odkażające, które zapobiegną rozwojowi zakażeń bakteryjnych. Rany wymagają zaopatrzenia opatrunkiem (plastry, jałowa gaza, chusta trójkątna). Wszystkie te zabiegi wykonujemy w rękawiczkach jednorazowych i maseczkach. W razie poważniejszych urazów wzywamy pomoc medyczną.
Podsumujmy…
Czas urlopowych wyjazdów niestety nie jest wolny od zdrowotnych dolegliwości. W tym celu kompletujemy podstawową apteczkę wakacyjną (nasze ABC środków medycznych), która sprawdzi się w każdej sytuacji dla wszystkich, ponieważ istnieją „przypadłości uniwersalne”. Zostały omówione powyżej wraz ze wskazaniem środków zaradczych. Teraz można wypoczywać bezpiecznie, mając w zanadrzu leki na wszelki wypadek. Oby się nie przydały! Oby wróciły do domu nienaruszone – całe i… zdrowe – jak wszyscy wypoczywający.
Bibliografia:
Cessak G., Gołębiewska K.: „Wakacyjna apteczka” i bezpieczeństwo podczas wakacyjnego wypoczynku, ALMANACH, Vol. 11 NR 2* 2016 – dostęp z www.urpl.gov.pl
Serwis Zdrowie – PAP – dostęp: zdrowie.pap.pl
0 komentarzy