Prawie 50% polskiego społeczeństwa między 16-54 rokiem życia nie widzi poprawnie. Jednak na ulicach co drugi z nas wcale nie nosi okularów…
Wzrok woła o pomoc na wiele sposobów! Może to być rozmazany obraz, suche i piekące oczy, regularne bóle głowy… Znasz to? To dlaczego bagatelizujesz problem? Nie zawsze oznacza to chorobę, ale żadnych sygnałów nie można ignorować. Prewencja zawsze najważniejsza!
W Światowym Dniu Wzroku dowiedz się, jak właściwie dbać o swoje oczy.
- Badanie u specjalisty to zawsze pierwszy krok, gdy zauważysz, że oczy nie działają tak, jak do tej pory. Wizyta w gabinecie to coś więcej niż zwyczajna diagnoza. Spotkanie z lekarzem od oczu może mieć wpływ na całe dalsze życie! Gdy czujesz, że oczy pracują gorzej, są suche lub bolą, zbadaj je.
Jeśli wszystko jest w porządku, również pamiętaj o regularnej kontroli. Częstotliwość wykonywania badania wzroku zależna jest przede wszystkim od wieku:
– Rodzice dzieci w wieku szkolnym powinni zabierać swoją pociechę do okulisty minimum jeden raz w roku.
– W grupie wysokiego ryzyka są osoby po 40. roku życia oraz wszyscy zmagający się z przewlekłymi chorobami (mają one ogromny wpływ na narząd wzroku). Absolutnym minimum jest więc odwiedzanie okulisty raz w roku.
– Osoby powyżej 60. roku życia powinny odwiedzać okulistę nie rzadziej niż raz w roku. - Praktyczne działania ochronne to codzienne czynności i nawyki, które dbają o właściwą higienę narządu wzroku. Wprowadź je w życie w trosce o zdrowie oczu.
- Praca przed komputerem:
Odległość od monitora to minimum 70 cm, niesiedzenie przodem do okna, przerwy po 30 minutach pracy i patrzenie w dal (np. przez okno), stosowanie kropli nawilżających w razie suchości oka, wietrzenie pomieszczeń, w których pracujesz. - Więcej światła:
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu, w którym czytasz, pracujesz przy komputerze lub czytasz. W miejscach ciemnych oczy pracują ciężej, co je przeciąża. - Mrugaj i ćwicz:
W czasie wytężonej pracy mrugaj lub zamykaj oczy na 30 sekund. To nawilża i odświeża oczy. W czasie wolnym wykonuj ćwiczenia oczu – nakreślaj ósemki przez 30 sekund, a także patrz na boki pod różnymi kątami przez 30 sekund. - Chroń oczy przed słońcem:
Noś profesjonalne okulary słoneczne i nigdy nie patrz prosto w słońce. - Czcionka:
Pisząc na komputerze, powiększ czcionkę do takiej, by dobrze widzieć. Świetnie sprawdza się czcionka o 3 punkty większa od najmniejszej, jaką jesteś w stanie rozczytać. - Dieta:
Dla oczu właściwa to taka, która jest pełnowartościowa i dostarcza witaminę A, cynk, selen i magnez. Równie ważne są luteina, cholina i zeaksantyna obecne w jajkach. Zawsze możesz też sięgnąć po odpowiednie suplementy w postaci gotowych preparatów.
0 komentarzy