18 października jest Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia już ponad 20 lat temu (rok 2000) ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z przekwitaniem oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami.
Proces starzenia się kobiecego i męskiego organizmu oraz jego efekty – mimo że nie przebiegają w ten sam sposób – niosą z sobą zespół podobnych dolegliwości.
Menopauza oznacza ostatnią w życiu kobiety miesiączkę, którą poprzedza okres okołomenopauzalny, czyli klimakterium. Rozpoczyna się ono na kilka lat przed ostatnim krwawieniem miesięcznym i trwa jeszcze po nim. Polega na stopniowym zmniejszaniu wydzielania estrogenów przez jajniki, co ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie i stan zdrowia.
Do symptomów omawianego czasu zaliczają się:
– zaburzenia cykli miesiączkowych, czyli ich nieregularność, zmienny przebieg (lżejsze i krótsze lub bardziej obfite i bolesne),
– uderzenia gorąca, głównie w okolicach głowy, szyi oraz dekoltu,
– kołatanie serca i nadmierna potliwość,
– problemy ze snem, wczesne pobudki,
– ból głowy oraz mięśni,
– przewlekłe zmęczenie i rozdrażnienie,
– nieuzasadniony niepokój, napady płaczu, zaburzenia depresyjne,
– zwiększona częstotliwość oddawania moczu i nietrzymanie moczu,
– wypadanie włosów,
– świąd i atrofia pochwy,
– ból podczas seksu związany ze spadkiem estrogenów,
– spadek libido.
Dlatego właśnie warto zadbać, by był to czas jak najbardziej komfortowy. Odpowiednio wczesne włączenie suplementacji homeopatycznej lub hormonalnej jest w stanie znacząco poprawić jakość kobiecego życia i sprawić, że przekwitanie stanie bardziej przystępne.
Mężczyźni podczas andropauzy, czyli w okresie po 50. roku życia również doświadczają wielu fizycznych jak i psychicznych objawów starzenia się organizmu polegającego przede wszystkim na zmianach hormonalnych – obniżeniu poziomu testosteronu, DHEA (przekształcanego w organizmie do testosteronu i estradiolu), estradiolu (hormonu płciowego), a także melatoniny czy hormonu wzrostu (somatotropiny).
Do fizycznych objawów andropauzy należą:
– problemy z oddawaniem moczu (częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, uczucie pełnego pęcherza, wielokrotne wstawanie w nocy w celu oddawania moczu),
– fizyczne osłabienie organizmu (z towarzyszącym mu zmęczeniem, zmniejszeniem siły fizycznej oraz ze spadkiem masy mięśniowej),
– przybieranie na wadze (głównie nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha),
– zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, wybudzenia nocne, bezsenność lub nadmierna senność),
– nasilone bóle reumatyczne, bóle mięśniowe i kostno-stawowe,
– obniżenie libido oraz problemy z erekcją,
– problemy z coraz częstszym przedwczesnym wytryskiem skutkujące obniżeniem satysfakcji z życia seksualnego,
– nadmierna potliwość oraz uderzenia gorąca, wzmożone rumienienie się twarzy podczas stresu lub w trakcie wysiłku fizycznego.
Każdy z tych objawów obniża komfort życia mężczyzny. Powinien też być sygnałem do pogłębienia diagnostyki pod kątem chorób typowych dla wieku podeszłego, czyli początków osteoporozy, miażdżycy, insulinooporności (stanów przedcukrzycowych) i innych schorzeń.
W sferze psychicznej męskie starzenie objawia się:
– uczuciem stałego lub okresowego niepokoju i lęku,
– niską samooceną, myślami rezygnacyjnymi, obniżeniem poczucia pewności siebie (co wynika z obniżenia funkcji seksualnych, ale też z obniżenia sprawności fizycznej i umysłowej),
– trudnościami w skupieniu się, zapamiętywaniu, szybkim kojarzeniu faktów,
– zwiększonym poziomem drażliwości lub długimi okresami rozdrażnienia.
Łagodzenie przebiegu andropauzy, czyli zespołu dolegliwości wywołanych wahaniami hormonów w organizmie, polega na przywróceniu właściwego poziomu tych hormonów. W tym celu stosowana jest hormonalna terapia zastępcza (terapia testosteronowa) lub podawania gonadotropina kosmówkowa.
Zarówno klimakterium jak i andropauza nie należą do łatwego okresu życia, jednak zwiększając świadomość i wiedzę o dostępnych formach leczenia, jesteśmy w stanie złagodzić ich przebieg i realnie poprawić komfort własnego życia.
0 komentarzy