Mimo, że się z niej składamy w 70 %, ciągle ją tracimy – woda uchodzi z naszego ciała z płynami ustrojowymi, z potem i poprzez skórę. Odwodnienie może wystąpić, gdy spożycie wody jest zbyt małe w stosunku do jej wydalania. Jego objawami mogą być suchość skóry, suche oczy oraz zmniejszone wydalanie moczu. W ekstremalnych przypadkach odwodnienie może prowadzić do stanu zagrożenia życia, dlatego tak ważne jest, aby dbać o regularne nawadnianie organizmu. Uzupełniane płynów wyrównuje wszelkie deficyty i dodaje nam energii, korzystnie wpływa na koncentrację, poprawia samopoczucie, wzmacnia, obniża zmęczenie i redukuje stres. W upalne dni, gdy utrata wody jest większa niż zazwyczaj, temat nawadniania nabiera szczególnego znaczenia.
Jak robić to efektywnie?
1. Regularność – ustal sobie własne pory i ilości spożywanej wody. Nie dopuszczaj do uczucia pragnienia, które jest już objawem odwodnienia.
2. Małe porcje – picie wody w małych porcjach przez cały dzień jest bardziej efektywne niż wypijanie dużej ilości na raz.
3. Różnorodność – oprócz wody pij soki, napary ziołowe, napoje izotoniczne, a także zupy i owoce.
4. Ze smakiem – arbuz, ogórek, pomidory, cytrusy i melon smaczne i świetne źródła nawodnienia. Korzystaj z nich!
5. Bez cukru – unikaj spożywania słodkich napojów, ponieważ wzmagają pragnienie.
W okresie letnim ważne jest, aby sprawdzić, czy pijemy wystarczającą ilość płynów, możesz to zrobić, zwracając uwagę na kolor moczu: jasny świadczy o dobrym nawodnieniu, a ciemny o odwodnieniu. Warto też zwrócić uwagę na uczucie pragnienia – często odczuwane pragnienie może być sygnałem, że wypijamy za mało wody.
Świadome monitorowanie spożycia wody i przemyślane wybory dotyczące napojów z pewnością pomogą uniknąć odwodnienia i zapewnią zdrowie oraz dobrą kondycję podczas letnich dni.
0 komentarzy