Komunikacja międzyludzka bazuje na słowie, bo to właśnie ono poprzez odwołanie się do świadomości jest podstawą naszego myślenia. Praktyka dowodzi, że osoby, które zerwały z cywilizacją słowa, rzadko mają swoje zdanie, idą za tłumem, a samodzielne myślenie ich męczy.
Dlatego tak istotne jest zaszczepienie w najmłodszych nawyku czytania książek!
Przede wszystkim dawaj dobry przykład. Dziecko, które opanowało technikę czytania potrzebuje właściwej motywacji, by spędzać czas z książką samodzielnie. Zamiast spędzać czas wolny z nosem w telefonie, sięgnij po książkę. Opowiedz swojemu dziecku co i dlaczego aktualnie czytasz.
Zamieńcie się rolami i czytajcie sobie nawzajem. Wejście w rolę lektora z pewnością wzmocni w dziecku poczucie sprawczości i rozwinie zdolności właściwej interpretacji czytanego tekstu.
Sięgnijcie po serię – chęć poznania dalszych losów bohaterów to dodatkowa motywacja do dalszego czytania.
Łączcie czytanie z doświadczeniami i wybierajcie pozycje inspirujące do robienia ciekawych rzeczy lub spójne z zainteresowaniami dziecka.
Rozmawiajcie o bohaterach – analizujcie ich motywacje do ukazanych zachowań, odwołujcie je do sytuacji z waszego życia.
Wracajcie do tego, co lubicie – ponowne czytanie znanych historii pozwala na nowe rozumienie i jest treningiem koncentracji – można odkryć to, co wcześniej umknęło.
0 komentarzy