Niedobory żelaza w organizmie jesteśmy w stanie zauważyć samodzielnie. Ciągłe osłabienie, pogorszenie stanu włosów i paznokci, pękanie i bladość skóry, pojawianie się uciążliwych zajadów i ogólne osłabienie odporności to wyraźne symptomy niskiego poziomu tego mikroelementu.
Do podstawowych przyczyn niedoboru żelaza zalicza się:
– wegetarianizm (żelazo z roślin nie przyswaja się tak dobrze jak to z produktów zwierzęcych);
– zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka;
– utratę znacznej ilości krwi (u kobiet: obfite miesiączki).
Aby nie dopuścić do takiego stanu, należy regularnie sięgać po żywność, z której organizm będzie sukcesywnie czerpał żelazo.
Prym wiodą produkty odzwierzęce, a wśród nich drobiowa wątróbka, jaja i czerwone mięso.
Ponadto wiele roślin również jest w stanie zadbać o obecność żelaza. Jego bogatym źródłem są przede wszystkim zielone warzywa, ponieważ chlorofil ma podobny skład do hemoglobiny. Świetnie sprawdzą się takie produkty jak: sałata, buraki, szpinak, pistacje, pestki z dyni i kakao.
Trzeba jednak wiedzieć, że samo spożywanie pokarmów bogatych w żelazo to nie wszystko. Aby efektywnie dbać o jego właściwy poziom, należy pamiętać o naturalnej witaminie C, która poprawia wchłanianie tego pierwiastka. Z kolei nasze ulubione napoje – mocna herbata i kawa – mogą spowodować słabsze wychwytywanie żelaza przez jelita. Jeśli więc starasz się uzupełnić jego znaczne niedobory, ogranicz spożycie tych używek, a najlepiej – zrezygnuj z nich zupełnie w tym czasie.
Grupą osób szczególnie narażonych na niedobory żelaza i anemię są kobiety w ciąży. Rozwijający się w ich organizmie płód wzmaga dzienne zapotrzebowanie tego mikroelementu, niezbędnego do prawidłowego wykształcenia się układu krwiotwórczego i nerwowego u dziecka. Przyszłym matkom zaleca się dodatkową suplementację żelaza, o co z pewnością zadba lekarz prowadzący.
0 komentarzy