Dzień Psa to inicjatywa ustanowiona w Polsce w 2007 roku, która pokazuje, jak bardzo rola psów ewoluowała. Ze zwierząt głównie użytkowych stały się ważnymi towarzyszami i członkami rodzin, a także nieocenionym wsparciem człowieka w różnych dziedzinach życia.
To nietypowe święto jest dobrą okazją, aby zastanowić się głębiej nad wyjątkową rolą czworonogów w naszym społeczeństwie.
Według szacunków w naszym kraju żyje ponad 8 milionów tych zwierząt, w co drugim gospodarstwie domowym spotykamy psa. Część z nich to niestety wciąż wiejskie psy podwórkowe – nieszczęśnicy przywiązani przez całe pieskie życie do budy lub obrońcy posesji ujadający za parkanem. Znaczący procent to jednak mieszkańcy miast, wiodący bardziej cywilizowany żywot.
Niektóre z psów wspierają ludzi w profesjonalny sposób – w polskich służbach mundurowych, w jednostkach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, służy łącznie ponad 1200 psów. Z tej liczby, najwięcej psów, bo aż 834, pracuje w Policji. Oprócz Policji, psy pełnią służbę w Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa i innych formacjach.
Innym rodzajem służby człowiekowi przez psa jest rola psa asystującego osobom niepełnosprawnym. To specjalnie wyszkolone zwierzęta, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Ułatwiają im dostęp do miejsc publicznych, zapewniają wsparcie emocjonalne i pomagają w wykonywaniu różnych czynności.
Czworonogi świetnie spisują się również w roli terapeutów. Dogoterapia wykorzystuje pozytywny wpływ kontaktu z psem w celu wsparcia terapii w różnych obszarach, takich jak rehabilitacja, pomoc osobom z niepełnosprawnościami, wsparcie w leczeniu chorób psychicznych i poprawa ogólnego samopoczucia.
Jeśli i Ty jesteś opiekunem czworonoga, z okazji Dnia Psa poświęcić mu więcej czasu niż zwykle: weź go na długi spacer, przygotuj dla niego coś smacznego lub po prostu bądź z nim, dając mu dużo miłości i uwagi.
0 komentarzy